Sú zlaté šperky vhodnou investíciou?

24.04.2022

Rozmýšľate nad investíciou do zlatých šperkov no nie ste si istý, či je to dobrý nápad? Prečítajte si náš článok o výhodách investovania do nádherného, večného kovu. 

Zlato je jedným z najobľúbenejších kovov na výrobu šperkov a jeho história siaha až do roku 4000 pred n. l. Je obľúbenou investíciou z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že veľmi zriedkavo stráca svoju hodnotu a jeho cena sa zvyšuje v období ekonomických a politických ťažkostí. Práve preto si ho skúsení investori zahŕňajú do svojho portfólia ako poistku proti inflácií. Čo od zlatých šperkov nemôžete čakať je rýchle zbohatnutie. Malo by ísť o dlhodobú investíciu a pri jeho zhodnotení by ste mali byť trpezlivý.

Investícia, ktorú môžete nosiť

Zlaté šperky predstavujú noblesnosť a ich výhodou je, že okrem investície vám slúžia aj ako elegantný módny doplnok. Nikdy nestratia svoju cenu ako väčšina módnych doplnkov a ich hodnota bude zachovaná po stáročia.

Prečo sú zlaté šperky dobrou investíciou?

Zlaté šperky sú odolné voči hrdzaveniu. Stačí ak ich budete občas čistiť a aj po mnohých rokoch budú lesklé a budú vyzerať ako nové. Toto je dôvod, prečo rodiny z Ázie odovzdávajú svojim potomkom bohatstvo v podobe zlatých šperkov. 

Ak vlastníte zlaté šperky, ste v bezpečí, pretože hodnotu zlata neovplyvní inflácia ani politické, či ekonomické krízy. Jediné faktory, ktoré majú vplyv na jeho hodnotu sú dopyt a dostupnosť.

Ďalšou výhodou zlatých šperkov je, že boli, sú aj budú vždy v móde. Táto dlhodobá investícia vás môže zdobiť dlhé roky a okrem speňaženia vám bude prinášať aj radosť.

Zlato je obmedzené a momentálne veľmi vzácne na objavenie. Jeho náklady na ťažbu sa neustále zvyšujú a jeho ponuka je s rastúcim dopytom každým rokom menšia. 

Zlaté šperky sú malé a môžete ich ľahko prenášať počas cestovania. Dá sa s nimi obchodovať na celom svete.

Zlato je veľmi vzácny kov, ktorý nehrdzavie. Práve vďaka jeho udržateľným vlastnostiam sa dopyt po ňom stále zvyšuje.

Je vhodné investovať do šperkov zo 14K zlata?

14-karátové zlato je zliatina, ktorá obsahuje 14 dielov zlata a 10 dielov kovových zliatin. Do týchto zliatin patrí napríklad meď, striebro, zinok a nikel. Kovy sa do zlata miešajú pre špecifické dôvody.

Napríklad pri výrobe prsteňov by bolo 24-karátové zlato nevhodné, pretože je veľmi krehké a mohlo by sa lámať. Primiešané kovy šperku dodajú pevnosť. Niektoré kovy sa používajú aj ako bielidlo alebo ako farbivo.

14-karátové zlato obsahuje veľmi odolný a pevný kov, ktorý predlžuje životnosť šperku. Ak si kúpite šperk vyrobený zo 14-karátového zlata, získate kúsok odolný voči škvrnám, hrdzi a korózií. Jeho hodnota sa časom určite zvýši a tento šperk sa môže stať rodinným bohatstvom.